Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program ture radiologie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program ture radiologie

vreau sa va intreb daca e legal sa se lucreze 12 ore in lab radiologie?
mai nou ni se impune un program 12 cu 24.....???
multumesc!
lucram in 3 ture!
Gasiti aici Norme de securitate radiologica: [ link extern ]
Programul de lucru al personalului medical din radiologie (dupa stiinta mea este de 7 0re/ zi) se stabileste prin contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma si prin contractul individual de munca.
da programul de lucru e 6 ore
dar ni s a spus ca trebuie sa lucram 12 cu 24..pt ca asa s a hotarat!
Asta nu stiu este posibil?
REGULAMENT din 1 iulie 2004 privind timpul de muncă, organizarea şi efectuarea gărzilor în unităţile publice din sectorul sanitar

art.7
(1) Medicii încadraţi în laboratoarele de radiologie-imagistică medicală şi laboratoarele de analize medicale desfăşoară activitate în două ture sau în sistem de 12 ore cu 24 de ore libere.
(la 01-01-2017, Alineatul (1) din Articolul 7 , Capitolul I a fost modificat de Punctul 14, Articolul I din ORDINUL nr. 1.375 din 6 decembrie 2016, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 988 din 08 decembrie 2016 )
aici intrand si asis .med rtg?
va intreb asa ca proasta ..mura in gura ..pt ca de 20 de ani lucrez in acelas loc in 3 ture ..la 6 0re.
multumesc
padurean irina, utilizator
art.9
Asistenţii medicali, indiferent de nivelul studiilor, precum şi personalul sanitar mediu, încadraţi la următoarele locuri de muncă şi activităţi, au program de 6 ore zilnic, în program continuu sau divizat, după cum urmează:
......
c) radiologie-imagistică medicală, radioterapie, medicină nucleară şi radioizotopi, igiena radiaţiilor, angiografie şi cateterism cardiac;....

(4) Asistenţii medicali, indiferent de nivelul studiilor, precum şi personalul mediu sanitar care îşi desfăşoară activitatea în compartimentul de radiologie-imagistică medicală din cadrul structurilor de primire urgenţe au program de 6 ore zilnic, în program continuu sau divizat.

Art.13
(1) În unităţile publice din sectorul sanitar personalul de la locurile de muncă în care activitatea se desfăşoară fără întrerupere - 3 ture - şi care are program de 8 ore zilnic, în raport cu necesităţile asistenţei medicale, poate lucra prin rotaţie în ture de 8 ore cu 16 ore libere sau 12 ore cu 24 de ore libere.
Cornel Vasile, Consilier juridic