Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna seara !

Am achiziționat recent impreuna cu sotia mea un teren ingust langa parintii mei.
Dupa achizitie acestia din urma mi-au spus ca imi vor ceda o parte din terenul lor pentru a-mi putea construi o casa doar daca sunt primul trecut pe titlul de proprietate, conditie pe care nu o indeplinesc .
As dori sa va intreb daca exista vreun avantaj intre a fi primul mentionat sau al doilea pe un titlu de proprietate ?

Va multumesc !

PS: Casatoria s-a realizat in regimul comunitatii legale de bunuri .
Nu are absolut nicio importanta daca sunteti primul sau al doilea pe titlu de proprietate. Terenul a fost achzitionat in regimul comun de bunuri!