avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna seara !

Am achiziționat recent impreuna cu sotia mea un teren ingust langa parintii mei.
Dupa achizitie acestia din urma mi-au spus ca imi vor ceda o parte din terenul lor pentru a-mi putea construi o casa doar daca sunt primul trecut pe titlul de proprietate, conditie pe care nu o indeplinesc .
As dori sa va intreb daca exista vreun avantaj intre a fi primul mentionat sau al doilea pe un titlu de proprietate ?

Va multumesc !

PS: Casatoria s-a realizat in regimul comunitatii legale de bunuri .
Cel mai recent răspuns: Avocat Elena Iordan , Avocat 19:17, 22 Februarie 2018
Nu are absolut nicio importanta daca sunteti primul sau al doilea pe titlu de proprietate. Terenul a fost achzitionat in regimul comun de bunuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare titular drept de proprietate romibaro romibaro in timpul casatoriei, sotul cumpara un tren. pe act se mentioneaza ca este casatorit, dar el este singurul trecut la cumparator. vrand sa ipotecheze terenul ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort sutachval sutachval Care ar fi solutia sau solutiile in cazul unui proces de partaj al bunurilor comune ale sotilor dupa divort ,avand in vedere ca au construit o casa in timpul ... (vezi toată discuția)
Bani dobândiți înainte de căsătorie. Lkn Lkn Dacă sa zicem ca înaintea căsătoriei dispun de o anumită suma de bani as dori sa știu dacă după căsătorie ceea ce voi achiziționa cu acei bani vor ... (vezi toată discuția)