Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Activitate SRL pe cod CAEN secundar mai mare decat pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Activitate SRL pe cod CAEN secundar mai mare decat pe CAEN principal

Avem un SRL cu un CAEN principal (Administrare de imobile) si un CAEN secundar (Consultanta IT).
Este obligatoriu ca veniturile rezultate din prima activitate sa fie mai mari decat cele din a doua? Exista o astfel de prevedere legala?
Estimam ca veniturile din CAEN secundar sa fie mult mai mari decat cele de pe CAEN principal.
Trebuie schimbat obligatoriu ordinea codurilor CAEN?
Multumesc
Da! Trebuie sa faceti modificarea la ORC. Nu sunt jurist, dar recent mi-am infiintat un SRL, iar la ORC mi s-a precizat faptul ca daca activitatea aferenta codului CAEN principal nu este predominanta, se poate schimba codul CAEN principal cu cel care are intaietate in activitatea firmei.
Si in ce moment trebuie sa fac aceasta schimbare? Cum as putea sa estimez exact care va fi valoarea veniturilor pe in cod sau altul. E aproape imposibil sa prevezi care va fi ponderea.