avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru crestere copil

Buna ziua am si eu o nelamurire in legatura cu indemnizatia pentru crestere copil. In momentul cand am nascut eram in somaj domnul de la Ajofm mi.a spus ca nu imi trebuie medical in conditiile in care eu m.am tot dus sa il intreb daca cumva imi trebuie medical. Acum cand trebuie sa imi depun dosarul pentru indemniztie m.a intrebat de medical, eu i.am spus ca nu am.medical ca l.am tot intrebat daca imi trebuie si mi.a spus ca nu si mi.a spus bine bine, mi.am facut dosarul pentru indemnizatie si doamna de la primarie m.a intrebat de medical si i.am spus care medical ca nu am i.am explicat situatia si a zis ca nu a mai auzit asa ceva sa nu ai medical dupa ce nasti . Am uitat sa precizez ca eu inainte de a intra in somaj am fost tot indemnizatie pentru primul copil deci am intrat direct din prenatal in somaj. Intrebarea mea este: credeti ca ma afecteaza cu ceva ca nu am avut medical dupa ce am nascut? Voi mai beneficia de indemnizatie? Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Sofia955 , utilizator 23:15, 17 Martie 2018
Nu va afecteaza cu nimic.
Multumesc
De cand se acorda indemnizatia. De la data nasterii copilului sau de cand depui dosarul?
Dreptul reprezentând indemnizația pentru creșterea copilului se cuvine după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nașterii copilului, indiferent de persoana îndreptățită care solicită dreptul, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;

b) începând cu data nașterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condițiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate și a indemnizației aferente;

c) începând cu data adopției, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredințării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecție a copilului;

d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situații, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a), b) și c);

e) începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul stimulentului de inserție nu mai realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, și solicită revenirea în concediul pentru creșterea copilului, dacă cererea este depusă în termen de 30 de zile de la această dată.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil AndreeaAlexandra91 AndreeaAlexandra91 Cand ar trebuii dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului depus, la 42 de zile sau 126? Eu sunt in concediu prenatal din luna septembrie, pe 23 ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil AndreeaAspra AndreeaAspra Buna ziua, Am si eu o intrebare...Dosarul pentru indemnizatie crestere copil il depun in termen de 60 zile de la nasterea bebelusului sau il depun dupa ce se ... (vezi toată discuția)
Tata in concediu crestere copil si beneficiar al indemnizatiei TRamona TRamona Buna ziua! Am hotarat cu sotul ca acesta sa intre in concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului si sa beneficieze de indemnizatia de crestere a ... (vezi toată discuția)