Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu pot lua legătura cu copilul și sa îl iau în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu pot lua legătura cu copilul și sa îl iau în vacante

Bună ziua! Copilul meu locuiește în Italia și are virsta de 6 ani! Eu mam despărțit de fostul sot și pentru binele copilului iam dat în România la avocat tutela copilului... Avocatul a făcut demersuri necesare... Si a obținut de la instanța de judecata tutela pentru fostul sot! Va explic asta pe scurt! După chestiunea asta soțul numai vrea sa îmi dea copilul în vacanță... Nu pot sa iau legătura cu el doar dacă ma duc în Italia etc! Fostul sot este roman! Ce pot face în situația asta? Mulțumesc frumos!
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Solicitati in instanta un program de vizitare si apoi solicitati ajutorul unui executor judecatoresc.
Dar.. Am o decizie după un proces din italia care spune ca imi pot lua copilul în vacanța de vara si în week-end... Ce pot face în situația asta?

gi-jane2, moderator
Sa puneti in executare acea decizie prin apelarea la serviciile unui executor judecatoresc.