Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 50/1991
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 50/1991

Daca un acoperis la un bloc a fost facut in anul 2005 ( transformarea din terasa in sarpanta ) fara autorizatie de constructie asociatia mai poate fi amendata sau s-a prescris conform art .31 din Legea 20/1991.
Conform dispoitii in vigoare se poate prescrie dreptul la executare silita debite,nu constructii
In conformitate cu noile modificari survenite la L nr 50/1991 contraventia se poate constata si aplica numai in interiorul termenului de 3 ani
Dupa acest termen daca se constata existenta de constructii edificate fara documente justificative legale=proiect tehnic,autorizatie constructie,certificat urbanism,autoritatile in domeniu au competenta sa dispuna dezafectarea constructiei si readucerea la forma anterioara interventiei neautorizate
Dar politia locala a amendat asociatia iar asociatia a repartizat cheltuiala rezultata din amenda locatarilor .
Dreptul de contestare a trecut datorita faptului ca cei din conducerea asociatiei nu au reactionat si nici nu au informat locatarii . Noi ne-am trezit cu o cheltuiala repartizata la toti si cand am cerut explicatii ni s-a spus de unde vine.
Ce se mai poate face ?
Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt pasii pt. modificarea unui acoperis din terasa in sarpanta ?
Cat mai detaliat va rog.