avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil din relație extraconjugală. Poate obține ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil din relație extraconjugală. Poate obține tatăl dreptul de a lua copilul la domiciliul său dacă soția lui are o serie de probleme?

Buna ziua! Sunt mama unui baietel de un an si jumatate . In urma unui proces de tagada paternitate, tatalui i s a stabilit program de vizita, dar am fost de acord sa l viziteze oricand, adica zilnic. Mai nou, tatal lui m a dat din nou in judecata pt a cere sa i se incredinteze copilul 2 nopti pe saptamana. Mentionez ca el locuieste in alt judet, dar face naveta zilnic la servici, si si viziteaza copilul zilnic si este casatorit si a fost casatorit si la momentul conceperii copilului. Mi e teama sa i las copilul acasa pt ca sotia lui are probleme de comportament, a avut tentative de suicid, a fos internata dupa ce a luat mai multe pastile, am mesaje de la el in care imi povesteste ca ea a inceput sa consume alcool si.nu se mai intelege cu ea, ca ameninta ca se arunca din masina, ca dorm in camere diferite cu usa inchisa ca i e teama ca intra peste el si l omoara in somn....etc. Consider ca nu este un mediu sigur pt copilul meu in familia lui, in plus este si distanta, locuim in judete vecine. Mai nou ma ameninta ca daca nu i l dau doua nopti, va cere custodie comuna. Tot timpul vrea altceva el. Acum cateva luni l a luat la el sub pretext ca l duce la bunica materna, dar l a dus si acasa. Ideea e ca dupa o ora si un pic m a sunat sa vin sa l iau. Cred ca s au certat si n prezenta copilului caci tot el mi a povestit ca sotia i a reprosat ca l a pus la punct copilul, ca e la ordinele lui, cand l a vazut pe el cum se comporta in prezenta copilului
Ce sanse are sa obtina ce si doreste? Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gina86 , utilizator 16:48, 25 Februarie 2018
Buna ziua,
Va trebui sa probati cele spuse.
Va sfatuiesc sa va angajati avocat daca va da in judecata.
Aveţi foarte mici şanse că dacă cere, instanţa să nu-i acorde program de vizită cu găzduire peste noapte, poate deocamdată nu 2 nopţi pe săptămână, ci 1 noapte la 2 săptămâni. La fel, dacă cere autoritatea părintească comună, o va obţine, mai ales dacă arată pozele cu cel mic pe care, cu siguranţă, le-a făcut atât când a venit acasă la dvs., cât şi atunci când l-a luat acasă la el, posibil să fi făcut poze şi cu soţia lui cu copilul în braţe sau toţi trei zâmbind.
Ca să nu se întâmple aşa, trebuie să demonstraţi că soţia e alcoolică, dar nu cu poveşti, ci cu externări de la dezalcoolizare, încercarea ei de suicid la fel, cu diagnosticul dat de un spital, că soţii dorm în camere diferite nu are relevanţă...în fine, motivele invocate de dvs. nu vă ajută.
Mesajele de la el in care imi povesteste cele relatate de mine pot constitui probe? Multumesc!

Martonze a scris:

Aveţi foarte mici şanse că dacă cere, instanţa să nu-i acorde program de vizită cu găzduire peste noapte, poate deocamdată nu 2 nopţi pe săptămână, ci 1 noapte la 2 săptămâni. La fel, dacă cere autoritatea părintească comună, o va obţine, mai ales dacă arată pozele cu cel mic pe care, cu siguranţă, le-a făcut atât când a venit acasă la dvs., cât şi atunci când l-a luat acasă la el, posibil să fi făcut poze şi cu soţia lui cu copilul în braţe sau toţi trei zâmbind.
Ca să nu se întâmple aşa, trebuie să demonstraţi că soţia e alcoolică, dar nu cu poveşti, ci cu externări de la dezalcoolizare, încercarea ei de suicid la fel, cu diagnosticul dat de un spital, că soţii dorm în camere diferite nu are relevanţă...în fine, motivele invocate de dvs. nu vă ajută.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paradox... darmilla darmilla Buna seara! Nu mai intrasem cam demulticel pe-aici si, se pare, ca am iarasi nevoie de sfaturile si ajutorul dumneavoastra...:( Voi ... (vezi toată discuția)
Custodie unica solomonalexa solomonalexa Buna ziua, Am intentat proces la sfatul avocatului prin care solicit custodie unica pentru fetita mea de 3 ani si 3 luni. motivele mele sunt ca tatal ei ... (vezi toată discuția)
Ajutor! tatăl copilului vrea să mă excludă din viața fiului meu! gina86 gina86 Ajutor! Am un fiu de aproape 2 ani, tatal lui a avut acces oricand sa l vada, dar cu toate astea m a actionat in instanta pt extinderea programului de pastrare ... (vezi toată discuția)