Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paradox...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paradox...

Buna seara!
Nu mai intrasem cam demulticel pe-aici si, se pare, ca am iarasi nevoie de sfaturile si ajutorul dumneavoastra...:(
Voi incerca sa fiu cat mai succinta si totodata explicita, pe cat pot.
1) sunt divortata de 3 ani, am in incredintare un copil de 15 ani;
2) detin impreuna cu fostul sot un apartament, proprietate comuna, care n-a fost supus partajarii;
3)inainte de divort, datorita variatelor forme de violenta, am parasit impreuna cu fiica mea ap., mutandu-ne cu chirie intr-o garsoniera;
4) in toata aceasta perioada (mai 2009- decembrie 2011), multe din datoriile ap., nu le-a platit ( mi s-a facut poprire pe salariu, ptr plata impozitelor, creditului bancar...etc)
5) nu a incetat sa faca rost de nr. meu de tel(eu fiind pers publica) si sa ma ameninte cu moartea, sunandu-ma cu nr. ascuns;
6) nemaiputand plati si chiria la garsoniera, banca, utilitati etc + datoriile la ap., am fost deacord sa ma mut in ap., la propunerea lui, deoarece el putea sta la o sora de-a lui plecata in strainatate din '98.....locuinta de-aici fiind la doar 2 km distanta de noi;
7) trebuie sa reamintesc faptul ca el mai detine o proprietate la tara( la 6 km distanta de oras), donata inainte de casatorie din partea familiei lui, dar care a fost finalizata si renovata in timpul casniciei noastre;
8) m-am mutat inapoi in ap., pe 14 decembrie 2011 si vreo 2 saptamani, nu ne-a deranjat cu nimic;
9) in ultima perioada, vizitele sunt zilnice. Vine doar in stare de ebrietate...la 1...2 noaptea...cade pe jos...uita usi deschise..etc. De cateva ori, m-am trezit in miezul noptii, cu el la 1m distanta de pat, cum ma privea( de teama dorm cu fata)Alteori ia cutitul in mana si-l priveste intr-un mod straniu, asigurandu-se de fiecare data, ca-l privesc. Lista poate continua...
10) Acum nici sa vreau sa ma mai mut, nu mai pot: n-as avea cum plati chiria....m-asteapta un examen f greu in luna mai, fata imi este la liceu...etc...Problema insa, abia acum incepe:
Dupa mai multe amenintari....(la divort am avut cateva certificate medico-legale, a incercat sa ma omoare, dar n-a fost pus sub urmarire penala... sa nu ma intrebati de ce, ptr ca nu stiu...Si probe au fost...am avut la cap, datorita loviturilor 7 cusetiri...a cate 3...4 copci...am avut degetele rupte...etc)...aceste amenintari la care ma refer insa acum,sunt de actualitate, dupa ce m-am mutat in ap...In luna februarie, a venit pe la ora 22.00, in stare avansata de ebrietate si-a inceput scandalul. Am sunat la politia din oras...au venit doi politisti, le-am explicat ca ma ameninta si ca este foarte violent verbal si cu fiica noastra, ca el la ap., nu plateste nici o utilitate( energeie electrica, gaz, apa...nu cumpara nimic...produse de curatenie etc). Au stat cateva min. domnii politisti de vorba cu el si-apoi a plecat iar vreo cateva zile n-a mai trecut.
Pe data de 8 martie, intorcandu-ma in jurul orei 13.30 l-am gasit baut, dormind in cojoc si bocanci(la noi inca este f rece), in mijlocul casei. Dupa vreo ora s-a trezit, a inceput iar cu injuraturile si amenintarile si mi-a spus ca incepand cu-acea seara se va muta la ap....
In jurul orei 18.00 m-a sunat cu nr. ascuns si mi-a zis ca moartea mea-i din mainile lui chiar in acea seara ...si a inchis. N -au durat nici 5 min. si-a inceput sa bata cu pumnii si picioarele in usa...Mi-a fost teama sa deschid. Fata dardaia si-a inceput sa planga si-am fost nevoita sa sun iar la politie....La politie am anuntat ca sunt amenintata cu moartea de catre fostul sot si ca ne este teama(mie si fetei) sa-i dam drumul in casa...
In aproximativ 10 minute au venit doi politisti carora, incercand sa le explic motivul ptr care le-am solicitat ajutorul, au inceput sa tipe la mine ca " Cucoana, n-am cum sa ti-l iau in brate si sa ti-l duc acasa la mine.....lasa omul sa intre ca-i si casa lui "...intre timp, fostul sot le povestea politistilor cum ma va astepta si ma va omori, asa cum a fost omorata si coafeza.Amenintarile erau facute in fata politistilor si-n fata copilului. Fetita, auzind ca ei nu inteleg pericolul la care eram supuse, le-a spus si ea " ...nu-ntelegeti.!!!!!..striga ca o omoara pe mama...eu nu mai pot sa suport cum racneste ori de cate ori vine acasa....am de invatat...merg la scoala...m-am saturat sa-mi fie teama sa intru in casa"...la care, unul dintre domnii politisti(doar unul a vorbit) i-a spus" copchila, tu vezi-ti de treaba ta si spune-i maicatii sa se adreseze Protectiei copilului"....Dupa inca cateva minute, au plecat. Vineri, 9 martie am mers la Politie sa fac reclamatie in scris...pentru amenintare si ptr ceea ce s-a intamplat in seara precedenta....
INCHIPUITI-VA ce mi s-a spus ca s-a scris in procesul verbal, din seara precedenta
-c-am fost amendata contraventional pentru c-am vorbit urat cu sotul si-am insultat organele de ordine si ca nu l-am lasat sa intre in casa....in rest NIMICCCCCC, NIMIC, NIMIC...nu amenintari, nu copil, nu barbat gasit in stare de ebrietate...si colac peste pupaza, astazi primesc un mesaj de la fostul si-mi spune c-am fost amendata si ca el a rugat pe politisti sa nu ma amendeze, dar ei n-au vrutApoi m-a sunat si-a tras un ras din acela zgomotos. ....Vineri, n-am putut decat sa-mi fac o cruce mare cat o zi de post ...iar astazi...sa cred ca chiar nu inteleg pe ce lume traiesc...Stau si ma intreb...ce-ar putea pati acel poiltist, care n-a constatat nimic din ceea ce-am reclamat eu....
Va multumesc anticipat si-mi cer scuze daca am fost incoerenta...
darmilla, utilizator
Faceti plangere impotriva politistului la parchet. Scrieti cum ati scris si aici.
Mai faceti plangere si impotriva fostului pentru amenintare si.. ce a mai facut tot la parchet. Scrieti in fiecare plangere ca a asistat si fata dvs pe nume.. cu datele
Nu trebuia sa-l lasati sa revina in casa daca se mutase pt a va lasa pe dvs sa locuiti cu fiica.
Ar trebui sa va strangeti fortele pt un partaj al ap. Pentru ca ati lasat sa treca 3 ani de la divort, parerea mea e ca ati cam pierdut dreptul de creanta asupra imbunatatirilor facute la casa lui. Incercati sa le luati in discutie la partajul ap.. cereti atribuirea ap catre dvs si din sulta sa se scada cat ati investit
In primul rand as vrea sa va multumesc doamna gi_jane2 pentru raspunsul si recomandarile dumneavoastra.
Da, asa am sa fac in privinta domnului politist. Dar stau si ma intreb...nu era normal sa-mi citeasca un proces verbal, sa ma puna sa semnez ceva??De la poilitie am dreptul sa cer o xerocopie a acelui "raport", "proces-verbal" sau ce-o fi, in care se preciza ca eu voi fi amendata???... sau sa astept sa-mi soseasca amenda acasa?? intreb asta ptr ca nu stiu pe baza carui "document" sa-mi formulez plangerera la Parchet.
Cat referitor la fostul sot, eu nu l-as mai fi lasat sa intre in casa, dar cand am apelat prima data la politie(in februarie...el era in casa...politistul mi-a spus ca n-am cum sa nu-l las sa intre, chiar daca el nu statea acolo, ptr ca-i si casa lui, indiferent ca ameninta, indiferent ca-i in avansata stare de ebrietate).Cat despre partaj iarasi este o problema....eu, parasind apartamentul, cand am plecat nu mi-am luat decat actele personale(identitate si studii) si tot am sperat sa "fac rost" si de celelalte ptr ca fostul "se pare" ca nu stie nimic unde-au disparut...
Va multumesc inca o data si va doresc tuturor o duminica frumoasa si linistita!
darmilla, utilizator
Asteptati sa va soseasca acasa un proces verbal de contraventie, il contestati la judecatorie in termen de 15 zile de la comunicare.
In pv-ul de care vb isi scrie politistul impresiile.. povesteste ce a gasit, ce a vazut.. un fel de raport al incidentului, nu cred ca veti avea acces la el
Dvs in plangere povestiti cum v-a vorbit dvs si copilului si daca stiti de acel pv din surse neoficiale.. asta e, povestiti tot. Ca agentul respectiv a intocmit un p-v fara legatura cu realitatea
Va multumesc inca o data, doamna gi_jane2!