Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime munca

pensionare anticipata vechime 41ani 11l conditii norm. 26 ani 10 l gr 2 11 ani 4l stagiu aferent gr 2 2 ani 9l per. asimilate 1 an 5 l stagiu aferent incapacitate munca 1an angajat 08 .1976 pensionat 06. 2017 inclus si stgiul militer intrebare daca scoala prefesionala 1974-1976 trebuia sa fiie ca vechime unde apare daca nu ce pot face multumesc anticipat
Pentru casele de pensii nu exista un act normativ (lege) pentru ca acestea sa poata valida ca vechime in munca scoala profesionala , ucenicie, etc.. Pentru aceasta s-a pronuntat ICCJ prin decizia nr, 18/2015, in urma recursului in interesul legii, formulat de AP. Prin urmare trebuie sa actionati casa de pensii in instanta, dupa care veniti cu hotararea instantei si abia atunci casa de pensii va valida si scoala profesionala.
detalii aici:
[ link extern ] /