avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime munca

pensionare anticipata vechime 41ani 11l conditii norm. 26 ani 10 l gr 2 11 ani 4l stagiu aferent gr 2 2 ani 9l per. asimilate 1 an 5 l stagiu aferent incapacitate munca 1an angajat 08 .1976 pensionat 06. 2017 inclus si stgiul militer intrebare daca scoala prefesionala 1974-1976 trebuia sa fiie ca vechime unde apare daca nu ce pot face multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: procesomanul , utilizator 18:20, 24 Februarie 2018
Pentru casele de pensii nu exista un act normativ (lege) pentru ca acestea sa poata valida ca vechime in munca scoala profesionala , ucenicie, etc.. Pentru aceasta s-a pronuntat ICCJ prin decizia nr, 18/2015, in urma recursului in interesul legii, formulat de AP. Prin urmare trebuie sa actionati casa de pensii in instanta, dupa care veniti cu hotararea instantei si abia atunci casa de pensii va valida si scoala profesionala.
detalii aici:
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ulm (ucenicie la locul de munca) + stagiul militar,intra in calculul pensiei limita de varsta ??? ContSters192068 ContSters192068 Am facut Scoala profesionala de 3 ani la zi tip ULM (ucenicie la locul de munca) cu practica in uzina,intre anii 1971-1974, ani in care am primit bursa,apoi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Dana653 Dana653 Buna ziua, am cateva intrebari legate de varsta/conditiile de pensionare a tatalui meu. Imi cer scuze anticipat daca voi pune intrebari stupide, e prima data ... (vezi toată discuția)
La pensie doru196 doru196 nascut 1957 04 06 m lucrez din 1976 08 pana in prezent stagiu militar 1an si4 luni gr 2 17ani 4luni intrebare cind ma pot pensiona multumesc ... (vezi toată discuția)