Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE PATERNITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE PATERNITATE

Buna ziua
Am un coleg care vrea sa intre in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani (concediu de paternitate)
In ultimele 12 luni, 2 luni a fost in somaj tehnic (cf. OUG 28/2009) drept urmare in perioada asta nu i s-a retinut impozit .
Mai poate beneficia de indemnizatie ?

Art. 1) OUG 148/2005 modificat
(2)Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:

k)se află în perioada de întrerupere temporară a activităţii, din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

Nu este corect concediu de paternitate - concediu pentru crestere copil..........
titiana, utilizator