Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... apel la sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

apel la sentinta civila

revin cu aceeasi problema pt care am mai discutat pe forum si va rog cine ma poate ajuta cu un sfat pertinent.
Am primit hartia acasa cu hot.civila in care spune ca am fost exonerat de plata amenzii de 1305 lei pt depasirea vitezei si mentinerea suspendarii pe 90 zile a carnetului..mai exact eu am cerut inlocuirea amenzii contraventionale cu avertisment si anularea sactiunii complementare de retinere a permisului care au fost aplicate prin procesul verbal de constatare si sanctionare ,instanta a constatat ca este un caz fortuit conf dispozitiilor art.11 alin.1 din OGnr.2/2001 dar ca nu am solicitat prin plangere anularea procesului verbal de constatare a contraventiei ci am solicitat inlocuirea amenzii cu sanctiune avertisment.Conform principiului disponibilitatii reglementat prin art.9,alin.2C.P.Cinstanta se pronunta numai asupra a ceea ce partile au dedus judecatiisi astfel nu va putea da relevanta ca in cauza a aparut un element care determina inlaturarea caracterului contraventional al faptei,cu toate acestea in temeiul dispozitiilor art.7 din OG nr.2 /2001 dispune inlocuirea sanctiunii amenzii contraventionale cu sanctiunea avertisment.datorita scopului si atitudinii mele de recunoastere si regret.
Cu privire la solicitarea de inlocuire a sanctiunii suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pe o perioada de 90 zile cu sanctiunea avertisment ,instanta retine ca aceasta are natura unei sanctiuni complementare ce insoteste saanctiunea principala(amenda),inpusa expres de lege,fiind aplicata de agentul constatator in considerarea dispozitiilor art.102alin.3 din OUGnr 195/2002.Avand in vedere ca sanctiunea avertisment este o sanctiune principala,potrivit art.5alin.2lit.A din OGnr.2/2001 iar suspendarea exercitarii dreptului de a conduce este o sanctiune complementara,potrivit art.96alin.2lit.b dinOUGnr195/2002,raportat la faptul ca o sanctiune principala(avertismentul)nu poate prin natura sa sa inlocuiasca o sanctiune complementara (suspendarea exercitarii dreptului de a conduce),instanta constata ca nu poate interveni prin reindividualizare asupra suspendarii exercitarii dreptului de a conduce,la o astfel de inlocuire putindu-se proceda,conf.art.21alin.3din OGnr2/2001 numai in cazul amenzii contraventionale ca sanctiune principala si fata de aceste considerente in temeiul disp.art.31-36din OGnr.2/2001va fi admisa in parte plangerea,va fi exonerat de plata amenzii de 1305 lei si vor fi mentinute celelalte dispozitii din procesul verbal,cu apel in 30 zile la judec sector 3
Rugamintea mea este sa ma lamuriti ce trebuie sa fac si cum trebuie sa formulez apelul,va rog din suflet sa ma indrumati,,nu am posibilitatea financiara de a apela la un avocat si chiar am nevoie de carnet ,am sotia si mama in varsta in ingrijire si ma deplasez frecvent la spital cu ele.
La inceput instanta recunoaste ca este un caz fortuit conform art.11alin.1 din OG22001
lauriancului, utilizator
Mie hotararea instantei de fond mi se pare temeinica si legala, nu cred ca aveti sanse in apel.Oricum consultati si un avocat ptr.solutie concreta si, formulare eventual apel.

Dar se contrazice in hotarare foarte clar.eu am cerut anularea procesului verbal si dupa aceea spune ca nu am cerut?nu mai inteleg nimic,adica imi revunosti faptul ca a fost un caz fortuit dar nu imi anulezi si pv-ul cu toate ca nu venea nici o salvare...daca doamne fereste se intampla ceva mai rau nu interesa pe nimeni si tot noi suntem vinovati ca platim lunar o gramada de bani pt asigurari medicale deci automat si serviciile de urgenta
DAN POPESCU a scris:

Mie hotararea instantei de fond mi se pare temeinica si legala, nu cred ca aveti sanse in apel.Oricum consultati si un avocat ptr.solutie concreta si, formulare eventual apel.