avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Bună dimineața. Dacă mama mea îmi trece partea ei mie cu clauză de întreținere prin testament, după decesul dânsei fratele poate ataca testamentul .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin testament nu va trece, ci va lasa. Ce vreti dvs e un contract de intretinere. Indiferent ce act se va face, fratele poate ataca acel act.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Clauza de intretinere in testament nu poate exista căci daca persoana a decedat nu mai am ce întreține.

Poate fi o donatie, poate fi o vanzare cumpărare cu clauza de intretinere sau doar uzufruct viager.

Atata timp cat exista mostenitor rezervatar si nu mai sunt alte bunuri in patrimoniul succesorul, actul poate fi atacat.
Mulțumesc frumos. Dar oricum chiar și fără testament după ultimul părinte tot la jumătate se împarte. Deci sa înțeleg ca eu mă ocup de tot (inmormintare )și tot la jumătate va fi totul bineînțeles după decesul mamei.Acum după părerea dvs. sa mai fac sau nu testamentul. Acum eu sunt bun de ajutor la toate și mă aleg cu jumătate. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
gi-jane2 a scris:

Prin testament nu va trece, ci va lasa. Ce vreti dvs e un contract de intretinere. Indiferent ce act se va face, fratele poate ataca acel act.




Testament vrea mama sa îmi treacă nu eu dar cu clauza , dar la urma juma juma cu fratele meu. Cum sa procedez ?Mulțumesc mult
Ultima modificare: Marți, 27 Februarie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc. Donația se poate ataca oricum mama trăiește chiar foarte bine

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Clauza de intretinere in testament nu poate exista căci daca persoana a decedat nu mai am ce întreține.

Poate fi o donatie, poate fi o vanzare cumpărare cu clauza de intretinere sau doar uzufruct viager.

Atata timp cat exista mostenitor rezervatar si nu mai sunt alte bunuri in patrimoniul succesorul, actul poate fi atacat.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin testament va poate lasa o cota mai mare decat cea legala, poate pastra pt frate doar rezerva, adica un sfert din tot ce va lasa.
Ultima modificare: Marți, 27 Februarie 2018
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare casa si teren gicapas gicapas care procedeu este neatacabil: vanzare cumparare, donatie,testament pentru o casa si un teren cand ambii parinti traiesc ?dar cel mai ieftin? (vezi toată discuția)
Buna seara! mama și cu tata dețin o casa( parter+etaj 1+etaj ... Corina271 Corina271 Buna seara! Mama și cu tata dețin o casa( parter+etaj 1+etaj 2+pod) și vor sa lase toata casa fratelui meu eu sa nu primesc nimic. Noi suntem ambii copii ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare cu clauza laur2013 laur2013 Am o bunica, are 73 ani, ea are 3 copii, unul dintre copii este tatal meu, ce pot face sa obtin un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere? Precizez ... (vezi toată discuția)