Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casarea si retrimiterea in judecata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casarea si retrimiterea in judecata

dosar comercial - pretentii Pe fond, am trimis prea tarziu obiectivele expertizei contabile propuse de parata, si nu au mai fost luate in considerare. La termen, instanta de fond nu mi-a mai admis o expertiza, iar - hotararea a fost favorabila reclamantei. Acum, in recurs, vreau sa cer casarea cu trimiterea spre rejudecare. Ce lit. din art 304 C. proc. civ pot sa invoc?
Presupunind, in mod implicit, ca sunteti parte intr-o cauza nesupusa apelului (din cele prev. de art.282 indice1/ litigiu comercial cu obiect sub valoarea de 1 mld.lei), va sfatuisc sa invocati art.304 indice1 C.pr.civ., care prevede: "recursul declarat impotriva unei hatarari care, potrivit legii, nu poate fi atacata cu apel, nu este limitat la motivele de casare prevazute de art.304, instanta putind sa examineze cauza sub toate aspectele".
Mult succes!
In speta dvs. puteti invoca apoi, pentru admiterea probei cu inscrisuri si art.305 C.pr.civ.: "In instanta de recurs nu se pot aduce probe noi, cu exceptia inscrisurilor, care pot fi depuse pana la inchiderea dezbaterilor".
Din nou, succes!