Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat

Buna ziua - la un PFA daca vand marfa numai catre persoane juridice nu am nevoie de casa de marcat?
(1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. ....in consecinta aveti obligatia sa aveti casa de marcat!
:luck:
E posibil, dar va trebui sa taiati chitanta si (daca vi se solicita) factura.

Succes!
Eu m-am gandit ca daca imi vand marfa numai catre persoane juridice nu am nevoie de casa de marcat, intrucat OG28-privind casele de marcat, prevede vanzarea cu amanuntul catre populatie(persoane fizice)
Conform oug 28/1999 aveti obligatia achizitionarii unei case de marcat doar daca vindeti catre persoane fizice .
breman a scris:

Eu m-am gandit ca daca imi vand marfa numai catre persoane juridice nu am nevoie de casa de marcat, intrucat OG28-privind casele de marcat, prevede vanzarea cu amanuntul catre populatie(persoane fizice)

Nu stiu exact cum este la PFA dar la SRL-uri exista codurile CAEN , unde se specifica daca este vanzare cu amanuntul sau en-detail . In cazul vanzarii cu amanuntul este nevoie de casa de marcat . In cazul en-detail se emite obligatoriu factura si chitanta , nefiind nevoie de casa de marcat .