Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se face, mai exact, numirea vicepresedintelui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se face, mai exact, numirea vicepresedintelui Asociatiei?

Buna seara,

In prezent sunt presedintele unei Asociatii de Proprietari cu un numar redus de proprietari (17), cu o situatie aparte, care nu face obiectul acestui topic.

In cadrul unei sedinte (a doua pt. ca la prima au fost prea putini), cu un numar de 5 proprietari, printre care si vicepresedintele, mi-am anuntat demisia.

Demisia mea, in format scriptic, este datata cu 05 februarie si intra in vigoare pe data de 01 martie.

In cadrul aceleiasi sedinte si vicepresedintele si-a anuntat demisia, "incepand din clipa asta".

Ca urmare, dansul spune ca eu sunt obligat sa numesc un nou vicepresedinte. Din pacate, nu doreste absolut niciunul dintre proprietari sa ocupe aceasta functie, de vicepresedinte, nicidecum de presedinte.

Intrebarea mea este urmatoarea: pot numi un vicepresedinte impotriva vointei acestuia, eventual si in lipsa, atata timp cat am 9 semnaturi la prima sedinta si oricate la o a doua convocare, in cazul in care nu s-au prezentat suficient de multi la prima sedinta?
Ce fac in cazul in care nu semneaza nimeni nimic? Pot numi cu forta pe cine doresc si fara semnaturi?
Mentionez ca am de gand sa fac tragere la sorti.

Multumesc!
functia de vicepresedinte nu exista decat intr-o singura situatie: cand presedintele e plecat numeste vicepresedinte un membru din comitet. Si asta pe nu mai mult de 90 de zile.
Asadar, nu poate sa existe in acelasi timp un presedinte activ si un vicepresedinte.
Cititi legea mai cu atentie !
Puteti numi provizoriu un membru al comitetului executiv sa preia pentru perioada de maximum 6 luni sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie
In interval de 6 luni trebuie convocata adunare generala unde sa fie ales nou reprezentant legal
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

functia de vicepresedinte nu exista decat intr-o singura situatie: cand presedintele e plecat numeste vicepresedinte un membru din comitet. Si asta pe nu mai mult de 90 de zile.
Asadar, nu poate sa existe in acelasi timp un presedinte activ si un vicepresedinte.
Cititi legea mai cu atentie !

OK, inteleg ca vicepresedintele si-a pierdut functia, de facto, in momentul in care am fost "desemnat" eu in functia de presedinte.
Am avut, in mod ilegal conform afirmatiei dumneavoastra, 3 functii:
- presedinte;
- vicepresedinte;
- 1 membru comitet.

Inteleg ca primele doua nu pot coexista.

Misiunea mea este extrem de simpla totusi. Avand in vedere ca exista un singur membru, acesta este automat desemnat vicepresedinte, chiar si impotriva vointei lui.

Fostul vicepresedinte, ce si-a pierdut functia deoarece nu poate coexista cu presedintele, redevine automat membru executiv atunci cand un presedinte este ales?

In conditiile in care nu pot exista concomitent functiile de presedinte si vicepresedinte, desemnarea vicepresedintelui se face EXACT in ziua in care presedintele isi inceteaza exercitarea functiei?

Multumesc!

Caligula, utilizator

ynocentta a scris:

Puteti numi provizoriu un membru al comitetului executiv sa preia pentru perioada de maximum 6 luni sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie
In interval de 6 luni trebuie convocata adunare generala unde sa fie ales nou reprezentant legal

Inteleg de la domnul Virgil ca, in mod ilegal, functia de membru executiv este detinuta de catre o singura persoana in momentul de fata.

Stiu ca pot:
"numi provizoriu un membru al comitetului executiv sa preia pentru perioada de maximum 6 luni sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie"

Stiu si ca:
"In interval de 6 luni trebuie convocata adunare generala unde sa fie ales nou reprezentant legal".

Intrebarea mea este daca pot
"numi provizoriu un membru al comitetului executiv sa preia pentru perioada de maximum 6 luni sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie", impotriva vointei acestuia .

La fel: un nou presedinte poate fi "ales" impotriva vointei acestuia ?
Trebuie ales dintre cei prezenti la sedinta? Ce se intampla daca la sedinte se prezinta intotdeauna cel mult doua persoane?

Mi-as fi dorit o abordare a cazurilor extreme, asupra carora legea nu se apleaca in mod special.

Multumesc!
Caligula, utilizator
@Caligula

Comitetul Executiv al asociatiei este format dintr-un numar impar , fiind o asociatie mai mică nr. membrilor din C.E. trebuie sa fie in nr. de trei . Presedintele de asociație este si presedintele C.E. deci va mai raman doi membri . In cazul in care și-au dat demisia si ceilalti membri nu va ramane decat să faceti sedintă pentru alegerea unui alt comitet .In cazul in care nimeni nu doreste sa se implice o sa aveti probleme fiindca listele de cheltuieli nu v-0r mai fi semnate și verificate , nu o să puteți comanda sau supraveghea unele lucrari , practic adm. are mana liberă .