Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cetatenie
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cetatenie

Buna ziua, sotul meu este din Bangladesh, suntem casatoriti din iunie 2016, traim in Italia si avem un copil de 3ani (cetatean roman) si sant insarcinata cu al doilea copilas. Sotul meu are permis de sedere nedeterminat in Italia de mai bine de 10 ani de zile. Există vreo posibilitate ca el sa poată cere cetatenia română? Si dacă da se poate cere prin consulat /ambasada?
Mulțumesc anticipat.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
trebuie sa locuiti aici pt. cetatenia romana.