avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri in perioada CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri in perioada CCC

Buna seara. Pot obtine venituri in limita a 3 indemnizatii minime pe an in baza ACELUIASI contract de munca fara suspendarea indemnizatiei? daca e contract part time se ia in calcul doar ceea ce platesc eu sau ce plateste si angajatorul? pentru asta trebuie sa.i instiintez pe cei de la AJPIS? nu.mi dati cu legea in cap ca am tot citit.o,as vrea daca se poate sa.mi spuneti daca stiti cazuri concrete in situatia mea. Multumesc foarte mult.
Ultima modificare: Marți, 27 Februarie 2018
madalinatone, utilizator
Cel mai recent răspuns: madalinatone , utilizator 08:33, 1 Martie 2018
In baza aceluiasi c.i.m. nu puteti realiza venituri pe durata CCC.

In baza altui c.i.m., puteti realiza venituri impozabile in cuantum de maxim 3750 lei pe an calendaristic.
multumesc. functia trebuie sa fie alta? ca am intalnit un caz tot aici pe forum in care o doamna isi facuse alt cim la acelasi angajator si ii venise decizie de suspendare indemnizatie. multunesc inca o data.

Cornel Vasile a scris:

In baza aceluiasi c.i.m. nu puteti realiza venituri pe durata CCC.

In baza altui c.i.m., puteti realiza venituri impozabile in cuantum de maxim 3750 lei pe an calendaristic.

Intr-adevar, functia trebuie sa fie alta.
multumesc foarte mult.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, functia trebuie sa fie alta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in timpul ccc Neacsu CM Neacsu CM Buna ziua...sunt in concediu crestere copil...as dori sa ma angajez undeva part-time,dar sa raman in CCC fara sa pierd indemnizatia...se poate?vreau sa lucrez ... (vezi toată discuția)
Venit suplimentar in perioada concediu crestere copil Coltulfelinelor Coltulfelinelor Buna ziua. Inainte de a intra in concediu crestere copil, am fost angajata in doua locuri, ambele in baza unui CIM. In prezent, mai am patru luni de concediu ... (vezi toată discuția)
Serviciu part-time in concediu creștere copil Valentinad17 Valentinad17 Buna ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați cu o informație! Dacă sunt însărcinată și sunt angajata la o instituție de stat, la care ma aflu in ... (vezi toată discuția)