avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recursul facut de catre inculpat poate fi mai ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recursul facut de catre inculpat poate fi mai defavorabil?

Daca cel condamnat este singurul care face recurs dintre toti participantii la proces, poate acesta primi o sentinta mai grea?

In aceiasi ordine de idei, poate instanta care judeca / procurorul sa solicite rejudecarea cauzei sau trimiterea cauzei spre rejudecare?
Calea de atac impotriva sentintei fondului este apelul.
Instanţa de apel, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat apel.
Recursul este o cale de atac extraordinara ce nu poate fi exercita in apel.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Calea de atac impotriva sentintei fondului este apelul.
Instanţa de apel, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat apel.


Nu imi tineti mie cursuri de procedura penala ca nu este cazul, incercati sa fiti mai explicit daca doriti sa aflati ceva.
Daca va refereati la recurs in casatie, ar trebui sa faceti aceasta precizare, eu am crezut ca faceti confuzie intre apel si recurs, oricum, raspunsul este acelasi.
ART. 444 c.p.p.
Neagravarea situaţiei în propriul recurs în casaţie
(1) Instanţa, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat recursul în casaţie.
(2) În recursul în casaţie declarat de procuror în favoarea unei părţi, instanţa de recurs în casaţie nu poate agrava situaţia acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel inculpat - situatie mai grea sau nu xxxmimimi xxxmimimi buna seara sunt interesat sa stiu daca in apelul inculpatului, in cazul in care nu este recurs facut de procuror pentru respectivul inculpat- se poate motiva ... (vezi toată discuția)
Non reformatio in pejus- contestatie minister public d.nicoleta d.nicoleta In ceea ce priveste art. 341 (9) CPP, in contestatia formulata de Ministerul Public este incident principiul non reformatio in pejus? Iar avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Recurs la i c c j . in cazul in care eu am facut recurs iar parchetul nu a facut recurs . maneageorge99 maneageorge99 BUNA SEARA ! Am fost condamnat la 5 ani cu executare de catre instanta de fond,mentinuta de Curtea De Apel,acum am facut recurs si am primul termen la I C C J ... (vezi toată discuția)