Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație din partea mamei rămasă văduvă după tata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație din partea mamei rămasă văduvă după tata :

Bună ziua. Donația se poate ataca în instanță? (Partea dinsei) din casa părinților .după decesul mamei.mai pot obține și dîn restul ceva ?Eu mă ocup de toate.
Poate fi "atacata", daca mama nu mai are alte bunuri (va doneaza tot) si numai de copii/nepoti/stranepoti, sotul si parintii mamei.
Buna ziua,
Donatiile sunt supuse raportului.
Dupa decesul mamei dumneavoastra donatia poate sa fie atacata doar de fratii si surorile dumneavoastra si de sotul ei daca mai traieste.
Daca donatia se inscrie in cotitatea disponibila atunci nu mai exista posibilitatea de a fi atacata.
La dezbaterea succesiunii va va reveni cota legala din restul bunurilor din masa succesorala.
Donatie poate fi contestata de mostenitorii rezervatari, anume descendentii, sotul supravietuitor si parintii, in ipoteza in care le este lezata rezerva succesorala.