avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație din partea mamei rămasă văduvă după tata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație din partea mamei rămasă văduvă după tata :

Bună ziua. Donația se poate ataca în instanță? (Partea dinsei) din casa părinților .după decesul mamei.mai pot obține și dîn restul ceva ?Eu mă ocup de toate.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:57, 28 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate fi "atacata", daca mama nu mai are alte bunuri (va doneaza tot) si numai de copii/nepoti/stranepoti, sotul si parintii mamei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Donatiile sunt supuse raportului.
Dupa decesul mamei dumneavoastra donatia poate sa fie atacata doar de fratii si surorile dumneavoastra si de sotul ei daca mai traieste.
Daca donatia se inscrie in cotitatea disponibila atunci nu mai exista posibilitatea de a fi atacata.
La dezbaterea succesiunii va va reveni cota legala din restul bunurilor din masa succesorala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Donatie poate fi contestata de mostenitorii rezervatari, anume descendentii, sotul supravietuitor si parintii, in ipoteza in care le este lezata rezerva succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie imobil intre frati george_gg george_gg Buna ziua, In primul rand imi cer scuze daca intrebarea mea se mai repata, din ce am citit nu am gasit o speta la fel. Acum un an am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Donatie simionescuirina simionescuirina Sotul meu primeste de la parinti un apartament, santem in prag de a face actele si notarul ne-a zis de ce nu facem donatie ca e mai ieftin si ca nu se ataca ... (vezi toată discuția)
Drepturi de succesiune elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin ... (vezi toată discuția)