avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2018

Buna ziua. Am nevoie de ajutor:
Sotia urmeaza sa nasca in august 2018. Ea are minim pe economie cu o vechime de 4 ani. Eu am lucrat pana la 31.12.2017. In intervalul 1.01.2018 - august 2018 ( nastere copil) nu o sa am nici un venit.
Intrebare: pot aplica eu pentru indemnizatie crestere copil? Legea spune 12 luni in ultimele 24 luni.
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:56, 28 Februarie 2018
perioada eligibila pentru CCC ; septembrie 2016 - august 2018

perioada luata in calcul : septembrie 2016 - decembrie 2017 (16 luni)

In speta, puteti depune dvs dosarul pentru indemnizatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil Santutoo Santutoo Buna Sotia mea a lucrat in perioada Mai 2016- Decembrie 2017. In decembrie s-a concediat . Acum este însărcinata si in Septembrie urmează sa nască Eu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Cami2017 Cami2017 Buna ziua. Am o intrebare, simpla, dar calculata de mai multe ori imi da diferit mie fata de alte persoane pe care le.am intrebat. Am lucrat din iunie 2011 ... (vezi toată discuția)
Eligibilitate indemnizatie crestere copil bia.ursu bia.ursu Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost ... (vezi toată discuția)