Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua. Am o intrebare, simpla, dar calculata de mai multe ori imi da diferit mie fata de alte persoane pe care le.am intrebat. Am lucrat din iunie 2011 pana la 31 aug 2017 neintrerupt cu c.i.m. In iulie 2018 voi naste. Pot beneficia de concediu crestere copil?
Va trebui sa aveti 12 luni lucrate in cele 24 de luni anterioare nasterii copilului.
Si nu reies 12 luni lucrate in ultimele 24 luni de la nastere copil? Ma mai ajuta cineva cu aceasta socoteala? Va roog.
Cami2017, utilizator
LIVIU NISTEA a scris:

Va trebui sa aveti 12 luni lucrate in cele 24 de luni anterioare nasterii copilului.

Si as avea din ce intelegeti dvs?
Cami2017, utilizator
Cami2017 a scris:

.... Am lucrat din iunie 2011 pana la 31 aug 2017 neintrerupt cu c.i.m. In iulie 2018 voi naste. Pot beneficia de concediu crestere copil?

Perioada eligibila este : august 2016 - iulie 2018

Perioada acoperita : august 2016 - august 2017 (13 luni)

In speta, puteti beneficia de concediu pentru cresterea copilului si indemnizatia aferenta.
Cornel Vasile a scris:

Cami2017 a scris:

.... Am lucrat din iunie 2011 pana la 31 aug 2017 neintrerupt cu c.i.m. In iulie 2018 voi naste. Pot beneficia de concediu crestere copil?

Perioada eligibila este : august 2016 - iulie 2018

Perioada acoperita : august 2016 - august 2017 (13 luni)

In speta, puteti beneficia de concediu pentru cresterea copilului si indemnizatia aferenta.

Multumesc mult de tot. Tot asa este si logica mea. Dar cei de la Primarie mi.ai spus fara sa aculte prea mult: "nu te incadrezi. Calculeaza singura. E o socoteala simpla aritmetica"