Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Lipseste expertiza criminalistica a dinamicii ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Lipseste expertiza criminalistica a dinamicii accidentului

Buna ziua , de curand am avut un accident auto soldat cu o victima decedata ( ucidere din culpa ) dar din dosar lipseste expertiza criminalistica a dinamicii accidentului. Ce se poate intampla in acest caz ? Se mai poate efectua aceasta expertiza daca au trecut 3 luni de la accident?
Nu cred sa fie vorba de o expertiza criminalistica.
Probabil, politia care a cercetat evenimentul rutier produs nu a considerat necesar sa efectueze o expertiza tehnica judiciara in specializarea auto. In aceasta expertiza putea sa se regaseasca dinamica producerii evenimentului rutier.
Politia a facut fotografii la locul producerii evenimentului, iar firma de asigurari a autovehiculelor implicate a stabilit starea tehnica a acestora in vederea calcularii daunelor si a reparatiei.
Puteti solicita organului judiciar sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea auto. Expertul desemnat sa stabilieasca dinamica producerii evenimentului rutier poate lua legatura cu expertul auto al firmei de asigurari (poate s-a facut chiar o expertiza extrajudiciara) si cu firma, respectiv cu politia, in baza unei hotarari a instantei de judecata.