avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat mostenitor

Buna ziua!
Am un certificat de mostenitor incheiat in februarie 2004.Anul asta avand o discutie cu fratii mei, si citindu-l mai bine am constatat ca , cotele noastre sunt inegale.Intrebarea mea este:pot cere anularea lui in instanta pentru stabilirea cotelor, pentru fiecare in mod legal?Sau ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc mult pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 16:28, 22 Octombrie 2009
Puteti sa atacati certificatul de mostenitor in fata instantei si sa cereti cote egale, dar, dupa pararea mea ar fi mai simplu si mai rapid egalarea cotelor prin acte civile intre vii (adica donatii, vanzare/cumparare, etc).
buna ziua!
de ce sunt cotele inegale?
nu sunteti frati buni?
sau este vorba de o greseala in Certificatul de Mostenitor?
puteti face o tranzactie pe cote.
Ultima modificare: Joi, 22 Octombrie 2009
ContSters97658, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie de casa. JANCSCI JANCSCI socrul meu a mostenit inpreuna cu fratele lui casa parinteasca.jumatatea lui a donato sotiei mele, ia fiind fica lui,.sotia mea avind inca 4 frati se poate ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesorala fara unul dintre mostenitori ContSters61389 ContSters61389 Tatal si fratele meu au deschis succesiunea in urma decesului mamei mele fara sa ma anunte. Au facut dezbaterea succesorala fara sa ma citeze. Intentia mea ... (vezi toată discuția)
Pot cere anularea donatiei? vidoqc vidoqc Parintii mei mi-au donat in 2007 un apartament compus din 2 camere, bucatarie, baie, beci (2 incaperi fara pardoseala) si 1/3 din partile de uz comun ale unui ... (vezi toată discuția)