Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dividende
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dividende

In cazul in care exista doi actionari la o firma, unul salariat la o alta societate iar altul pensionar , va rog sa-mi spuneti care sunt contributiile acestora aferente sumelor incasate drept dividende, inafara de impozitul de 10%.
Va multumesc.
Pentru dividente se achita doar impozitul de 10%.(se retine la sursa)
impozitul pe dividendele anului 2005 este de 16%