Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna suspect pentru marturie mincinoasa ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna suspect pentru marturie mincinoasa ?

Bună seara...soțul meu a fost în 2017 citat ca martor intr-un dosar de dare și luare de mita...
Acum în 2018 a primit inștiințele ca e suspect de mărturie mincinoasa.
Ce trebuie făcut și ce se poate întâmpla?
E nevoie de avocat ?
Persoana cu privire la care, din datele și probele existente în cauză, rezultă bănuiala rezonabilă că a săvârșit o faptă prevăzută de legea penală se numește suspect. Ce se poate intampla? Va fi chemat la audieri si ulterior se poate emite ordonanta de inculpat (sau nu) si ulterior poate fi trimis in judecata, ori cauza poate fi clasata prin ordonanta. E nevoie de avocat in masura in care dvs considerati ca este nevoie.