avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii

1. LEGAT DE INCADRARI :
In acest moment conform Legii 153/2017 noi functionam dupa grila ANEXA III CULTURA
In 2017 institutia noastra avea salarizati 2 referenti ( unul S, altul M , vechime si grad maxim ). La 10 iulie am angajat inca doi referenti debutanti S. Incadrarea s-a facut pentru debutanti inmultind coeficientul cu salariul minim la care s-a adaugat vechimea. S-a procedat la acest calcul invocand faptul ca institutia avea referenti S dar nu debutanti, respectiv FUNCTIA exista dar nu si gradul. Este incadrarea corecta ? Sau corect este neaplicarea coeficientului si sa se faca incadrarea pe minim pe economie plus vechime EXISTAND FUNCTIA in plata - ori - calcul astfel: scazand din salariu referentului S deja incadrat vechimea afland astfel salariul debutantului la care sa adaugam vechimea lui ?
2. LEGAT DE RECUPERAREA UNOR DIFERENTE SALARIALE :
A. am inteles ca plata sumelor , drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile ( diferente salariale constatate la incadrarea gresita ) se recupereaza in urma hotararilor judecatoresti , as dorii sa imi spuneti daca este corect
B. de asemenea conform oug 90 am inteles ca se recupereaza astfel :
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din
valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10%
din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25%
din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25%
din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35%
din valoarea titlului executoriu.
C. daca ar exista posibilitatea unei intelegeri amiabile intre institutie si angajat respectand transele din OUG 90 fara sa mai ajungem in instanta.
Ultima modificare: Vineri, 2 Martie 2018
VIOLETA_Violeta_13, utilizator

Alte discuții în legătură

Drept salarial - ce suma de bani i se va plăti ? oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Vă rugăm să ne ajutați cu un sfat în legătură cu următoarea situație: - va trebui să punem în executare o hotărâre ... (vezi toată discuția)
Drepturi banesti provenite din titluri executorii dana manea dana manea Drepturile banesti de natura salariala stabilite in favoarea angajatiilor din institutii publice, devenite executorii in anul 2017, se mai platesc esalonat? ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale Cristea Lidia Cristea Lidia Diferentele salariale castigate prin hotarare judecatoresca se platesc integral sau esalonat pe 5 ani ?Va rog baza legala.Multumesc! (vezi toată discuția)