Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii

1. LEGAT DE INCADRARI :
In acest moment conform Legii 153/2017 noi functionam dupa grila ANEXA III CULTURA
In 2017 institutia noastra avea salarizati 2 referenti ( unul S, altul M , vechime si grad maxim ). La 10 iulie am angajat inca doi referenti debutanti S. Incadrarea s-a facut pentru debutanti inmultind coeficientul cu salariul minim la care s-a adaugat vechimea. S-a procedat la acest calcul invocand faptul ca institutia avea referenti S dar nu debutanti, respectiv FUNCTIA exista dar nu si gradul. Este incadrarea corecta ? Sau corect este neaplicarea coeficientului si sa se faca incadrarea pe minim pe economie plus vechime EXISTAND FUNCTIA in plata - ori - calcul astfel: scazand din salariu referentului S deja incadrat vechimea afland astfel salariul debutantului la care sa adaugam vechimea lui ?
2. LEGAT DE RECUPERAREA UNOR DIFERENTE SALARIALE :
A. am inteles ca plata sumelor , drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile ( diferente salariale constatate la incadrarea gresita ) se recupereaza in urma hotararilor judecatoresti , as dorii sa imi spuneti daca este corect
B. de asemenea conform oug 90 am inteles ca se recupereaza astfel :
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din
valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10%
din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25%
din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25%
din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35%
din valoarea titlului executoriu.
C. daca ar exista posibilitatea unei intelegeri amiabile intre institutie si angajat respectand transele din OUG 90 fara sa mai ajungem in instanta.
VIOLETA_Violeta_13, utilizator