Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reducerea suspendarii permisului in cazul dosarului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reducerea suspendarii permisului in cazul dosarului penal?

Buna ziua! In octombrie 2016, mi-a fost retinut permisul si mi s-a facut dosar penal pentru punerea in circulatie a unui autovehicul, avand numerele provizorii expirate de 6 zile. Dupa 14 luni de asteptare cu dreptul de a conduce (prin prelungirea dovezii in fiecare luna), s-a solutionat cazul, renuntandu-se la urmarirea penala si suspendand permisul pentru 90 zile.
Hotararea definitiva o am, examenul de redobandire l-am promovat, toate actele fiind la politie deja.
Dar problema mea este urmatoarea.. Dupa trecerea celor 60 zile, am fost la politie pentru a-mi recupera permisul, beneficiind de reducere, insa politistul, cu un ton nu tocmai corect, mi-a spus ca nu-mi da permisul, pentru ca eu am dosar penal si nu il intereseaza daca s-a renuntat la urmarirea penala, ca "nu stau eu sa-ti caut dosarul tau cu acte".
Deci, este adevarat ce spune domnul de la permise? Nu am dreptul la reducere, chiar daca a fost anulata urmarirea penala?
Restituirea permisului de conducere trebuie dispusa de către şeful serviciului poliţiei
rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza ordonanţei procurorului prin care s-a dispus renuntarea la urmarirea penala.
Asa am procedat!
Am bagat dosarul acum 2 saptamani, cu toate actele necesare (copie CI, hotararea definitiva, dovada inlocuitoare de permis si cererea respectiva
Dupa examenul de redobandire, mi s-a spus ca trebuie sa facem o cerere daca vrem sa ni se reduce perioada de suspendare, ceea ce am si facut, urmand sa o depun la politie (cerere, copie CI, copie dovada fata/verso).
Cristian Ionut, utilizator
Mesaj dublat! Imi cer scuze!
Cristian Ionut, utilizator