Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand mă pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand mă pot pensiona

Am 57 de ani (13.02.1961) ,femeie, am 3 ani și 6 luni de grupa 2a ,am cotizat 32 de ani .Pot sa ma pensionez cu grupa 2 la 58 de ani și 6 luni ?
V-am dat raspuns aici:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

3 ani si 6 luni de grupa II nu aduc nicio reducere de varsta.
Limita de varsta la 62 ani.
Pensie anticipata partiala la 57 ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani, fara stagiul asimilat.
Pentru pensie anticipata ati primit raspuns.