Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasul a făcut inundație. Îl pot obliga să-mi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasul a făcut inundație. Îl pot obliga să-mi plătească daunele?

Am inchiriat un imobil cu contract catre cineva, acel cineva a plecat din localitate, a oprit caldura, gazele si apa nu, de la frig a inghetat un boiler instant pe gaz care s a spart, si a inundat casa, distrugand parchetul, si ia inundant si pe vecini pana la etajul 4, eu avand imobilul la et 6.
Ce mai pot face eu? Chiriasul spune ca ce vina are el ca spart boilerul de la frig, eu acum doresc ca acel parchet sa fie schimbat. Pot cere acest lucru instanta daca se va ajunge acolo?
Manuela Rășină, administrator
Dv ca si proprietar sunteti responsabil fata de eventualele neajunsuri/prejudicii generate altor proprietari sau partii comune din condominiu
Daca nu aveti clauza speciala concret prevazuta in contractul de locatiune dv va revine obligatia suportarii prejudiciului cauzat tertilor
Nu ma intereseaza terti, am rezolvat deja, eu vreau ca chiriasul sa schimbe parchetul , si el nu vrea ca spune ca nu e vina lui ca sa spart boilerul de apa calda ( a crapat din cauza la frig ca el a oprit caldura, si a plecat)
alinafgs, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
corect, in instanta!!...
trandafir2, moderator