avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Sunt pensionar si primesc 800 lei pensie , intrebarea mea este ; sunt scutit de a plati impozit la primarie pe teren , pe casa , pe autoturism , multumesc f mult.
Cel mai recent răspuns: Alexandrina Mihai , 22:51, 2 Martie 2018
Scutirile de impozit se fac in baza unor legi speciale. Faptul ca aveti un venit mic nu va scuteste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea cass in cazul pensiilor mai mari de 740 lei ruxyradu ruxyradu Buna ziua, as dori sa stiu daca, intr-adevar, cota CASS de 5.5% se va aplica INTREGII sume a pensiilor mai mari de 740 lei. Daca da, pensionarii cu pensii ... (vezi toată discuția)
Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de handicapat) paiudaniela paiudaniela UN pensionar care are pensie si ulterior a devenit handicapat ( cu certificat de handicap) este scutit de plata impozitului si CAS-ului din pensia de ... (vezi toată discuția)
Proprietar - handicap grav cu datorii la impozit pe imobil geta3 geta3 Buna ziua Am o problema, de mai multi ani ( cu muuuult stres si bataie de cap despre a fi sau a nu fi datori …) cu taxele de impozit pe cladire si ... (vezi toată discuția)