Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detinere teren, casatorie apoi construire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detinere teren, casatorie apoi construire casa

Buna seara,

Va rog frumos: daca detin un teren inainte de casatorie si construiesc casa dupa casatorie, se imparte la 2?
Depinde de regimul matrimonial ales. In principiu, terenul nu, casa da. Fara legatura cu intrebarea juridica, daca planificati inainte de casatorie cum se vor imparti bunurile la momentul desfacerii ei, sigur este o idee buna aceasta casatorie? Poate ar trebui ales regimul separatiei de bunuri de la incheierea ei.