avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detinere teren, casatorie apoi construire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detinere teren, casatorie apoi construire casa

Buna seara,

Va rog frumos: daca detin un teren inainte de casatorie si construiesc casa dupa casatorie, se imparte la 2?
Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 07:38, 3 Martie 2018
Depinde de regimul matrimonial ales. In principiu, terenul nu, casa da. Fara legatura cu intrebarea juridica, daca planificati inainte de casatorie cum se vor imparti bunurile la momentul desfacerii ei, sigur este o idee buna aceasta casatorie? Poate ar trebui ales regimul separatiei de bunuri de la incheierea ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfat miha1974b miha1974b Fiica mea are un teren iar in toamna se casatoreste. Noi parintii impreuna cu tinerii ,vrem sa ne facem 2 case pe acel teren si am inceput deja demersurile la ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune fiind căsătoriți Sabie alyna Sabie alyna Bună ziua doresc sa fac o intrebare, Eu sunt căsătorită de 4 ani de zile si inainte de căsătorie primaria unde sa facut căsătoria nia cerut sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire copil dintr-o alta casatorie ContSters255097 ContSters255097 Buna ziua, Anul viitor ma voi casatori cu prietenul meu care are un copil major dintr-o casatorie anterioara, dupa care am dori sa ne cumparam impreuna o ... (vezi toată discuția)