Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu avocați
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu avocați

Cuantumul onorariului dat avocaților este limitat obligatoriu de vreo grilă, în funcție de anumite criterii? (obiectul dosarului, valoarea litigiului)
Dacă da, ce text legal o prevede?
Mulțumesc.
Protocolul semnat cu M.J. în 2015 (ce prevede onorariile limitativ) nu mai e valabil?
In nici un caz in avocatura ca profesie nu se reglementeaza onorariile cu alte institutii (chiar si MJ)banuiesc ca va referiti la vreun protocol privind plata avocatilor din oficiu ,sume care nu au legatura cu onorariul real solicitat de un av intr-o piata libera.Nu inteleg natura interesului dvs aveti impresia ca un av va solicita un onorariu prea mare(in acest caz puteti negocia sau solicita oferte altor av)sau va referiti la plata av care merg la oficii si care sunt platiti cu sume derizorii care nu au nici o legatura cu piata avocaturii.
Mulțumesc pentru răspuns, însă natura interesului, al meu, nu se poate deduce exact din întrebare (nu sunt ironic) . Eu chiar vroiam o informație de la un avocat, privind întrebarea mea.
Vreau să fac un contract cu o casă de avocatură și știu sigur faptul că la judecătorii a fost trimis în luna feb. - a.c. acel protocol conținând cuantumul onorariilor, în spețe diferite de cele din oficiu (divorțuri, acțiuni în constatate, uzucapiuni ș.a.) , pe care l-am menționat. Sunt interesat doar de aplicabilitate.

Am uitat să menționez, trimis de către Tribunale, Curți de Apel , în funcție de competență.
Protocolul la care faceti referire reglementeaza plata onorariilor pt oficii si nu are nici o aplicabilitate in piata libera .Daca vreti sa va raportati la ceva cautati pe google hotararea unbr din 2017 (hot 272 august)privind onorarii minime,hotarare la care s-a renuntat.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat