Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Vă rog să-mi spuneți cand îndeplinesc condițiile de pensionare anticipata, daca în octombrie 2012 am fost pensionata gr. III invaliditate, având la aceea data stagiul de cotizare de 35 ani si 6 luni, dar de atunci si până acum am lucrat cu contract de 4ore. Se ia in calcul acești 5 ani lucrați pentu a beneficia de pensiei anticipata fara penalitate? Va multumesc mult!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Anii lucrati cu 4 ore/zi vor intra in calculul pensiei de limita de varsta.