Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detașare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detașare

Bună ziua,
Un post de secretar cu studii superioare ( blocat în acest moment) într-o instituție bugetară, poate fi ocupat prin detașare de o persoană cu studii medii? Menționez că postul a fost transformat și nu a fost scos la concurs, o fost blocat imediat,Persoana cu studii medii, care dorește să se detașeze poate completa o declarație scrisă că nu dorește alte drepturi salariale decât cele de la unitatea unde este încadrată?
ghe_elena, utilizator
Salariatul detasat poate opta pentru drepturile salariale care i sunt mai avantajoase.
Ela Pacurar, utilizator
Nu poate ocupa un astfel de post prin detasare.
Mulțumesc! Există o altă posibilitate legală? Condiția studiilor este absolut obligatorie?
Puteti fi detasata numai pe un post ce necesita studii medii.