avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de a merge cu minorul in alta tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de a merge cu minorul in alta tara

Buna ziua! Sunt divortata de 2 ani si avem doi minori care prin comun acord unul a fost încredintat la domiciul meu si unul la domiciliul tatălui custodia fiind comuna. Intrebarea mea este cum as putea sa mi iau copilul cu mine in alta tara in care vreau sa ma stabilesc in conditiile in care tatăl nu si da acordul pentru minor! Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Mary.tyna , utilizator 13:50, 5 Martie 2018
Va trebui sa obtineti prin intermediul instantei o hotarare judecatoreasca, prin care sa se inlocuiasca acordul pe care refuza sa vi-l acorde fostul sot.
Asta presupune un proces nu? Stiti cam cat ar dura si care ar fi pasii care sa i urmez?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Va trebui sa obtineti prin intermediul instantei o hotarare judecatoreasca, prin care sa se inlocuiasca acordul pe care refuza sa vi-l acorde fostul sot.

Ca si timp dureaza cateva luni de zile, iar in privinta pasilor de urmat, - mai intai va trebui formulata cererea de chemare in judecata, apoi aceasta va trebui inregistrata la instanta de judecata, ulterior, veti primi o intampinare cu privire la care, va trebui sa formulati un raspuns, etc.....
Multumesc frumos!


Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Ca si timp dureaza cateva luni de zile, iar in privinta pasilor de urmat, - mai intai va trebui formulata cererea de chemare in judecata, apoi aceasta va trebui inregistrata la instanta de judecata, ulterior, veti primi o intampinare cu privire la care, va trebui sa formulati un raspuns, etc.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,vreau sa plec din țară cu fetița mea,nu am fost ... Andreea Doboli Andreea Doboli Buna ziua,vreau sa plec din țară cu fetița mea,nu am fost căsătorită cu tatăl ei deși fetița este pe numele lui,vreau sa plec din țară la o sora de ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor in urma divortului galaoan galaoan Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: in situatia divortului cu copil minor( divort in curs), in cazul in care copilul este ... (vezi toată discuția)
Model de plângere pentru nerespectarea hotărârii judecătorești ... florentinavlad florentinavlad model de plângere pentru nerespectarea hotărârii judecătorești definitive și irevocabile având custodie comuna a minorei tatăl minorei nu respecta ... (vezi toată discuția)