Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier. Pot fi obligată să-i plătesc ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier. Pot fi obligată să-i plătesc celuilalt șofer suma de bani pe care mi-o cere? Îmi pretinde cât i-a oferit firma de asigurări, pe motiv că e doar jumătate din valoarea mașinii

Buna ziua. La sf. lunii februarie am fost autoarea unui accident cu o masina ce venea din sens opus. Eram pe o strada libera de obicei in zorii zilei cand vizibilitatea nu e buna, am fost distrasa pentru scurt timp cand am vazut o masina stationata. Am vrut s-o evit, am tras de volan,
am intrat pe contrasens si am intrat in masina ce venea din sens opus. A venit politia si salvarea, soferul celalat a mers la spital. A doua zi l-am sunat, a spus ca a facut toate investigatiile la spital si nu are nimic. Mai voalat mi-a spus ca s-a interesat si ca de la asigurare obtine jumatate din valoarea masinii, si ca restul sa-i dau eu. Eu nu am de unde sa-i dau bani. Ce se poate intampla daca depune plangere penala? Precizez ca este singurul meu incident avand permis de aproximativ 10 ani.
Manuela Rășină, administrator
Atata timp cat tu ai asigurare, nu ai nicio treaba cu despaguburile, de asta se va ocupa firma la care tu ai cumparat asigurarea.
Respectivul daca nu este multumit de despagubirile obtinute de la firma de asigurari o poate da in judecata.
Plangere penala pentru ce?
Distrugere? ati intrat in el cu intentie? daca a fost un simplu accident, nu se incadreaza la infractiunea de distrugere.
Vatamare corporala? daca spuneti ca nu are nimic, atunci nu se incadreaza nici la aceasta infractiune.
Daca va depune plangere penala, aceasta se va clasa intrucat nu exista nicio infractiune.

Asxis, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns.
daca insista, puteti sa puneti plangere de santaj