Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie,contract de vanzare cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie,contract de vanzare cumpărare

Buna ziua bunicul ar vrea sa ne lase doua case una mie una surori mele plus niste terenuri .Nu se untelege cu tata noi avem grija de el, locuim cu el ,avem buletine la el pe proprietate,uar casa care vrea sa mi-o dea e in rosu nu are numar dar platesc impozit pe ea,eu am investit in aceea casa.Ce e de facut sa ne platim mai putin si sa nu poata castiga tata?multumesc pt raspunsuri.tata e recasatorit si numai. avere vrea nu ne intelegem
Mihaibia, utilizator
Buna ziua,
Bunicul poate sa incheie contracte de vanzare cumparare pentru bunurile in discutie.
Atentie, respectati si prevederile art. 30 din legea 17/2000 adica sa exista fie un reprezentant al primariei de fata la notar si sa semneze fie un certificat medico legal care sa ateste ca bunicul este in deplinatatea facultatilor mentale.
Pentru casa la rosu discutati cu notarul si el va va indruma.
Sper ca si bunica traieste si poate semna sau, daca e decedata, este dezbatuta succesiunea.
Daca traieste va trebui si pentru ea certificatul medico legal
Daca e decedata TREBUIE dezbatuta mai intai succesiunea.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna ziua.
In situatia in care bunicul doreste ca dvs. si sora dvs. sa detineti casele si terenurile, cea mai sigura varianta ar fi sa incheiati contract de vanzare-cumparare, cu clauza de intretinere si abitatie viagera. Astfel, dvs., deveniti proprietarele imobilelor, iar bunicul are certitudinea ca va avea locuinta pe tot timpul vietii si va fi ingrijit cum se cuvine:( hrana, imbracaminte, ingrijiri medicale) , iar dupa moartea sa sa il inmormantati , dupa datina.
Tatal dvs. nu poate face nimic in aceasta situatie.
Testamentul sau donatia insa, ar putea fi atacate.
Buna ziua multumesc pt raspuns ar trebui sa ii virez o anumita suma in functie de zona unde locuim sa nu poata spune ca e donatie mascata?

RALUCA ILIESCU a scris:

Buna ziua.
In situatia in care bunicul doreste ca dvs. si sora dvs. sa detineti casele si terenurile, cea mai sigura varianta ar fi sa incheiati contract de vanzare-cumparare, cu clauza de intretinere si abitatie viagera. Astfel, dvs., deveniti proprietarele imobilelor, iar bunicul are certitudinea ca va avea locuinta pe tot timpul vietii si va fi ingrijit cum se cuvine:( hrana, imbracaminte, ingrijiri medicale) , iar dupa moartea sa sa il inmormantati , dupa datina.
Tatal dvs. nu poate face nimic in aceasta situatie.
Testamentul sau donatia insa, ar putea fi atacate.

Bunica e decedata din 2005,succesiunea e facuta tata are 1/4
~ Conținut șters la cerere ~