avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie,contract de vanzare cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie,contract de vanzare cumpărare

Buna ziua bunicul ar vrea sa ne lase doua case una mie una surori mele plus niste terenuri .Nu se untelege cu tata noi avem grija de el, locuim cu el ,avem buletine la el pe proprietate,uar casa care vrea sa mi-o dea e in rosu nu are numar dar platesc impozit pe ea,eu am investit in aceea casa.Ce e de facut sa ne platim mai putin si sa nu poata castiga tata?multumesc pt raspunsuri.tata e recasatorit si numai. avere vrea nu ne intelegem
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2018
Mihaibia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihaibia , utilizator 16:03, 5 Martie 2018
Buna ziua,
Bunicul poate sa incheie contracte de vanzare cumparare pentru bunurile in discutie.
Atentie, respectati si prevederile art. 30 din legea 17/2000 adica sa exista fie un reprezentant al primariei de fata la notar si sa semneze fie un certificat medico legal care sa ateste ca bunicul este in deplinatatea facultatilor mentale.
Pentru casa la rosu discutati cu notarul si el va va indruma.
Sper ca si bunica traieste si poate semna sau, daca e decedata, este dezbatuta succesiunea.
Daca traieste va trebui si pentru ea certificatul medico legal
Daca e decedata TREBUIE dezbatuta mai intai succesiunea.
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna ziua.
In situatia in care bunicul doreste ca dvs. si sora dvs. sa detineti casele si terenurile, cea mai sigura varianta ar fi sa incheiati contract de vanzare-cumparare, cu clauza de intretinere si abitatie viagera. Astfel, dvs., deveniti proprietarele imobilelor, iar bunicul are certitudinea ca va avea locuinta pe tot timpul vietii si va fi ingrijit cum se cuvine:( hrana, imbracaminte, ingrijiri medicale) , iar dupa moartea sa sa il inmormantati , dupa datina.
Tatal dvs. nu poate face nimic in aceasta situatie.
Testamentul sau donatia insa, ar putea fi atacate.
Buna ziua multumesc pt raspuns ar trebui sa ii virez o anumita suma in functie de zona unde locuim sa nu poata spune ca e donatie mascata?

RALUCA ILIESCU a scris:

Buna ziua.
In situatia in care bunicul doreste ca dvs. si sora dvs. sa detineti casele si terenurile, cea mai sigura varianta ar fi sa incheiati contract de vanzare-cumparare, cu clauza de intretinere si abitatie viagera. Astfel, dvs., deveniti proprietarele imobilelor, iar bunicul are certitudinea ca va avea locuinta pe tot timpul vietii si va fi ingrijit cum se cuvine:( hrana, imbracaminte, ingrijiri medicale) , iar dupa moartea sa sa il inmormantati , dupa datina.
Tatal dvs. nu poate face nimic in aceasta situatie.
Testamentul sau donatia insa, ar putea fi atacate.

Bunica e decedata din 2005,succesiunea e facuta tata are 1/4
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire rempy rempy Am o intrebare, Tatal meu a murit in urma cu 17 ani, toate actele pe casa si terenuri, au fost intocmite pe numele bunicii, urmand sa fie trecute pe tata. La ... (vezi toată discuția)
Mostenire sau donatie ? ninasave ninasave Buna ziua Mama are o casa si ceva teren arabil Pentru casa ce document ar putea face catre fiica mea (singurul meu copil )astfel ca eu si sotul meu sa putem ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire ana_panait ana_panait Sunt intr-o situatie cam incurcata si nu stiu cum sa procedez. Exista 15.000m de teren pe un titlu de proprietate pe numele bunicului dinspre tata (decedat ... (vezi toată discuția)