Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contract de comodat

Ce obligatii fiscale are comodantul dar si comodatorul, cand obiectul contractului de comodat este un imobil?
Multumesc anticipat pt raspuns!
Comodatul este cu titlu gratuit sau oneros? Care este obiectul folosintei imobilului?
Esenta comodatului este tocmai transmiterea dreptului de folosinta al unui bun imobil cu titlu gratuit.Comodatarul poate sa plateasca eventual impozitul datorat fiscului pt imobilul respectiv(daca partile stipuleaza acest aspect in contract) alte obligatii fiscale neavand.