Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Cand pot esi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Cand pot esi la pensie

Am 51 de ani, din 1986 pana 1995 am lucrat in conditii normale ,din 1995 pana in prezent grupa 1 speciala de munca cand pot sa ma pensionez multumesc
Buna ziua,
Pentru un raspuns mai cuprinzator este important sa stim si luna nasterii dumneavoastra.
Din datele postate rezulta ca:
Din 1995 luna (X) si pana la 31/03/2001 ati lucrat in grupa I
Incepand cu 01/04/2001 si pana in prezent ati lucrat in conditii speciale
In aceste conditii rezulta - limita de varsta la 54 ani.
Daca veti continua sa lucrati in conditii speciale varsta va mai scadea in continuare.
Fac precizarea ca nu am toate datele.
In sensul ca nu stiu exact:
Ani, luni si zile in grupa I
In conditii speciale ar reiesi, 16 ani, 11 luni si 6 zile(astazi).
In aceste conditii este posibil- limita de varsta la 53 ani si 6 luni