avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Cand pot esi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Cand pot esi la pensie

Am 51 de ani, din 1986 pana 1995 am lucrat in conditii normale ,din 1995 pana in prezent grupa 1 speciala de munca cand pot sa ma pensionez multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:55, 6 Martie 2018
Buna ziua,
Pentru un raspuns mai cuprinzator este important sa stim si luna nasterii dumneavoastra.
Din datele postate rezulta ca:
Din 1995 luna (X) si pana la 31/03/2001 ati lucrat in grupa I
Incepand cu 01/04/2001 si pana in prezent ati lucrat in conditii speciale
In aceste conditii rezulta - limita de varsta la 54 ani.
Daca veti continua sa lucrati in conditii speciale varsta va mai scadea in continuare.
Fac precizarea ca nu am toate datele.
In sensul ca nu stiu exact:
Ani, luni si zile in grupa I
In conditii speciale ar reiesi, 16 ani, 11 luni si 6 zile(astazi).
In aceste conditii este posibil- limita de varsta la 53 ani si 6 luni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce vârstă mă pot pensiona ? Doina Valerica Doina Valerica Bună seară!Mă interesează și pe mine când mă incadrez la pensie .Am lucrat 26 de ani angajată la 4 martie 1986 in conditii deosebite (grupa 2 ) și din ... (vezi toată discuția)
Exista varianta de pensionare? Mara M Mara M Buna ziua,am lucrat 35 de ani si 11 luni,varsta 53 și 6 luni ,locul de munca sa desfiintat am rămas acasă.In 2021 luna mai, ma încadrez la limita de varsta ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 215/2019 pentru modificarea legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice Murărescu Murărescu Doresc sa pot afla daca beneficiez de efectul legi nr 215/2019 si inainte de anul 2001. mentionez ca am lucrat in grupa a2 a de munca din anul 1986 pana in ... (vezi toată discuția)