Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista varianta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista varianta de pensionare?

Buna ziua,am lucrat 35 de ani si 11 luni,varsta 53 și 6 luni ,locul de munca sa desfiintat am rămas acasă.In 2021 luna mai, ma încadrez la limita de varsta cu grupa a doua,dar până atunci,ce varianta mai buna am?Am inteles ca șomajul afecteaza cuantumul pensiei.Multumesc frumos.
Precizati:
- data nasterii
- stagiul de cotizare realizat in grupa de munca
Buna seara,data nasterii 18 01 1967,perioada de grupa a doua 19 03 1985,procent 100% până la01 04 2001,de la 01 04 2001 până la 01 11 2011 conditii deosebite.Intrebarea este,in momentul acesta am vreo varianta de pensionare ?Despre somaj,am inteles ca afecteaza cuantumul pensiei.Ce varianta mai buna am,multumesc frumos.
Din calculul meu ar reiesi ca, va puteti pensiona pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare din Mai 2021 (54 de ani si 4 luni)
Multumesc frumos