Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Vanzare replici online
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Vanzare replici online

Buna ziua/seara,

Am pornit cu o idee de afacere online, mai exact un magazin online.
Produsele pe care as dori sa le pun in vanzare sunt mai exact replici (imitatii) de produse de imbracaminte de la diverse marci. (Supreme, Comme de Garcons, Jordans, BAPE)

Pentru a evita o ilegalitate clara, adica evaziunea fiscala, m-am decis ca primul pas ar fi crearea unei societati cu raspundere limitata sau un PFA.

Acum, intrebararile la care as vrea un raspuns cat mai concret si complex posibil sunt urmatoarele:

1. Este legal sa vand produse replica, avand in vedere ca fiecare produs are in descriere faptul ca produsul nu este ORIGINAL ci e replica, si existe diverse sectiuni pe site-ul web in care se clarifica acest lucru, chiar si ce inseamna cuvantul REPLICA pentru a nu induce clientul in eroare.

2. Care sunt riscurile in cazul unei afaceri ilegale in acest sens?

3. Daca ilegalitatea se dovedeste in acte, exista posibilitatea trecerii pe facturi in loc de exemplu: Bluza sport Supreme, pur si simplu Bluza sport rosie, pentru a evita vreo conexiune cu anumele producator original.

4. Produsele nu vin sub nicio forma in Romania, aceste produse merg direct din alta tara fara ca magazinul meu sa aiba vreun stoc sau showroom. Rezolva cu ceva asta?

Astept un raspuns sau mai multe cat mai complexe si concrete.

Multumesc.
Daca vor fi considerate marfa contrafacuta veti primi vizita mascatilor.