Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pot vinde bijuterii contrafacute ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pot vinde bijuterii contrafacute ?

Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti daca exista vreun risc in a comercializa bijuterii contrafacute. Daca da, cum as putea intra in legalitate, sa pot comercializa bijuterii contrafacute, imitatii, pe internet , fara sa am probleme cu legea? Multumesc.
Pai nu prea puteti sa comercializati astfel de produse. Contrafacut=fals. Va rog cititi Legea nr.12/1990 art. 1 litera p caruia i se aplica pedeapsa de la art.3 din aceeasi lege.
RopMihaela, utilizator
Multumesc frumos, am citit legea recomandata de dumneavoastra , dar totodata am gasit pe internet diverse site-uri unde scrie in clar la ceasuri -replici, la parfumuri -nu sunt originale dar au denumirea parfumurilor de firma......., asta nu stiu cum de ei vand legal.
Doar daca scrie pe produs ca este contrafacut ati putea vinde in mod normal deoarece afectati grav firma originala daca nu se procedeaza asa.
Adica nu puteti folosi o marca, o firma de produs pe care sa o afectati...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat