avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... penalizari la restituirea veniturilor salariale ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

penalizari la restituirea veniturilor salariale incasate necuvenit.

Buna ziua. Ma numesc Dimitrie Handoca si sunt functionar public la Primaria orasului Balan, judetul Harghita. Curtea de Conturi a stabilit ca in perioada mai 2015 - martie 2017 am beneficiat de venituri salariale incasate necuvenit in cuantum de 21950 venit brut cu penalizari de 6079 lei. Compartimentul Contabilitate mi - a comunicat ca va trebui sa restitui suma neta si penalizarile la aceasta. Mi se calculeaza astfel venituri nete in cuantum de 14400 lei si penalizari de 3700 lei. Mi - am insusit incasarea necuvenita a banilor si accept restituirea sumei, dar nu pot fi de acord cu penalizarile. Mai ales ca de la Contabilitate cand am solicitat temeiul legal si modaul de calcul al acestor penalitati mi s - a comunicat ca „asa calculeaza curtea”. As dori sa aflu temeiul legal al aplicarii acestor penalitati si modul de calcul al acestora. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: handocad , utilizator 12:16, 7 Martie 2018
Daca v-ati insusit incasarea necuvenita a banilor nu mai are sens sa va opuneti in privinta penalitatilor. Problema principala era constituita de modul de catalogare a veniturilor salariale ca fiind necuvenite.....n u de faptul stabilirii penalitatilor.
nu cunosc modul de calcul al penalitatilor. astfel, mi se pare prea mare suma calculata pentru mine. la 21 000 lei brut - penalizari 6000 lei, la 14 000 lei - penalizari 3700. as vrea sa aflu temeiul legal al acestor penalizatati, penalizari, dobanzi, ce - or fi ele si modul de calcul. va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
handocad, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati la drepturi salariale 100marian2011 100marian2011 In intervalul oct 2012 apr 2013, au fost incasate necuvenit anumite drepturi salariale in suma de 800 lei. La banii care trebuisc returnati (800)se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Ingrijire copil - cum se calculeaza suma ContSters60781 ContSters60781 Buna ziua, In legatura cu cei de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4000 lei pt mamici, ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)