Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri

Bună ziua. As dori sa mă ajutați intr-o problema. Bunica mea a cumpărat un teren loc de casa printr-un act de vanzare pe numele ei în timpul căsătoriei,de la tatăl acesteia ,în care act de vanzare se specifica faptul ca va intra în posesia terenului abia după decesul tatălui. După ce tatăl bunicii s-a stins ,bunica si-a intrat în drepturi și a construit pe acest teren,împreună cu bunicul ,o casa în care s-au născut apoi 3 copii;mătușile mele și tatăl meu. Mătușile s-au căsătorit ,iar în casa a rămas numai tatăl meu cu bunicii. Intre timp bunicul s-a stins și el iar la mostenire au participat bunica ce deținea jumătate din casa construita ,la care s-a adăugat 1/8 din partea bunicului și tatăl meu,mătușile mele renunțând prin declarații înregistrate la tribunal.,tatălui meu revenindu-i cota de 3/8 din casa. Întrebarea mea este; dacă bunica deține întreg terenul pe care este construita casa,aceasta fiind dobândit prin act de vanzare de la părinții dânsei, pe care mai apoi au construit casa (ea și bunicul),, pământul vine la impartire după decesul bunicului ,sau numai casa construita de ambii în timpul căsătoriei?
Daca terenul este proprietatea personala a bunicii, acesta nu face parte din masa succesorala ramasa de pe urma bunicului defunct si in care se include casa - bun comun.
Mulțumesc !