Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general "DARILE" LA STAT PLATITE DE ANGAJATOR ???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

"DARILE" LA STAT PLATITE DE ANGAJATOR ???

Buna ziua,
Vreau si eu sa stiu cat plateste un angajator pentru o carte de munca, pe luna, la un salariu de 1200 ron ????
Multumesc,
Buna ziua,

Salar brut = 1200 ron
Salar net = 878 ron (in conditiile in care nu sunt persoane in intretinere)

Obligatii la stat suportate din salariul angajatului si achitate de angajator = 322 ron (1200-878)
Obligatii la stat suportate si achitate de angajator = 346 ron.

Total cheltuiala societate = 1200 + 346 = 1546 ron

la un salariu de 1200 lei angajatorul si angajatul platesclunar suma de 665 lei.
suma este retinuta si declarata la bugetul de stat de catre angajator prin declaratia 100 si 102 lunar si trimestrial daca este platitor de impozit pe venit.
suma de 665 reprezinta"
- cas asigurat126 lei
-cass asigurat 66 lei
-somaj asigurat6 lei
-impozit salarii 124 lei
-cas angajator 250 lei
- cass angajator 62 lei
- fond accidente 3 lei
-concedii si indemnizatii 10 lei
-somaj angajator 6 lei
-fond garantare 3 lei
-comision carti munca 9 lei