avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pret achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pret achizitie

Pentru un bun care este cumparat si comercializat la randul sau cum se calculeaza pretul de vanzare cu amantul? Se pune tva din pretul de achizitie si se mai adauga inca odata tva la pretul de vanzare cu amanuntul ?
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: allexandra12 , utilizator 19:32, 6 Aprilie 2018
(Pret achizitie fara tva + adaos) + tva = pret de vanzare cu amanuntul
tva este cel din factura sau 19%? multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog lamuriti-ma raoul23 raoul23 am 2 intrebari care cantaresc enorm de mult in activitatea mea.detin o societate in romania platitoare de tva.activitatea societatii mele este comert cu ... (vezi toată discuția)
Tva pt piese la repararea unei masini? dorotheea dorotheea Doresc sa schimb unele piese la masina. Service.ul auto respectiv, imi solicita tva, pt piesele, achizitionate de la un furnizor, piese care contin tva. Deci ... (vezi toată discuția)
Urgent: cum se descarca marfa cumparata cu tva si vanduta fara tva (intracomunitar) Diana2209 Diana2209 se face doar 607 = 371 cu valoarea marfii intrate si ce se intampla cu adaosul comercial (378) - nu se mai evidentiaza? Va rog ajutati-ma Multumesc (vezi toată discuția)