Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de proprietate

Buna ziua!

In cazul in care am executat o casa cu depasirea pe inaltime a prevederilor din autorizatie - care acum este expirata (in loc de o magazie parter, am facut o casa P+1) , pot avea castig de cauza in instanta pentru obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de autorizatie de construire? Receptia nu am facut-o pt. ca nu mi-ar fi dat-o nimeni. Daca ajung la primarie si le povestesc este posibil sa ma amendeze? Desi au trecut mai mut de 3 ani de la finalizarea acesteia,

Multumesc!
Nu aveti cum obtine o hotarare judecatoreasca care sa certifice ce ati construit dvs., fara respectarea unui proiect si/ sau autorizatie de ctie. emisa de primarie, fara un PV de receptie finala a lucrarilor.
Va trebui sa mergeti la primarie. Veti primi probabil o amenda contraventionala si un termen pana cand sa detineti un proiect si sa solicitati o autorizatie de ctie. pentru ceea ce ati construit. Este posibil sa primiti dispozitie de demolare daca zona respectiva nu permite constructia de case precum cea pe care ati construit-o deja.
....si daca merg la primarie... e ca si cum as merge in gura lupului... AC am, insa numai parter. Verbal ei au spus ca va ramane asa, insa se feresc sa semneze careva un PV de receptie, pt ca ar fi ilegal . O variantra ar fi sa las timpul sa treaca, poate se mai misca ceva in acest sens...cine stie, desi se spune ca timpul nu le rezolva chiar pe toate.

Oricum, va multumesc de opinie!
SANTIER, utilizator
Ca să obțineți o hotărâre judecătorească, trebuie să acționați în judecată pe cineva. Care sâ aibâ calitate procesuală. Oare cine poate fi?