avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creante

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pot apela, in afara de somatia de plata, la o alta actiune pentru recuperarea unui debit din facturi neachitate in valoare de 18.800 lei. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 13:12, 26 Octombrie 2009
ordonanta de plata, conform oug 119/2007
- somatie de plata (OG 5/2001)
- ordonanta de plata (OUG 119/2007)
- dreptul comun (pretentii)

Pe procedura insolventei nu se mai poate (de la 30.000 lei).
Gasesti chiar aici ( pe acest site ) raspunsul : www.avocatnet.ro/content/art...
Este de preferat, in cazul recuperarii unor creante ce deriva din obligatii de tip comercial, procedura ordonantei de plata, reglementata de OUG 119/2007. care a fost adoptata tocmai cu intentia urgentarii recuperarii acestor creante (si care nu mai prevede, ca si in cazul somatiei de plata, necesitatea desfasurarii concilierii prealabile prejudiciare, prevazute de art.720 indice 1 C.pr. civ. ) De asemenea, procedura, conform OUG 119, nu mai necesita nici notificarea prevazuta de art. 1079 C.civ.
Dreptul comun este, cred, in materie comerciala, ultima optiune.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar nu am cum sa merg pe 119/2007 pentru ca nu avem contract semnat cu debitoarea........ doar facturi acceptate la plata. Eu ma intrebam daca nu se poate merge pe raspunderea administratorului....#-o

Alte discuții în legătură

Somatie, ordonanta sau...pretentii? Irina S. Irina S. Am o factura incasata partial. Debitorul meu nu vrea sa achite o diferenta de 1200 lei. Pe factura este specificat faptul ca \"tine loc de contract\" . Mai ... (vezi toată discuția)
Somatie pe oug 119/2007 ela76 ela76 In cazul \"somatie de plata\" pe OUG 119/2007 se poate introduce cererea de plata impotriva unei persoane fizice care nu a semnat contract comercial cu ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)