Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creante

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pot apela, in afara de somatia de plata, la o alta actiune pentru recuperarea unui debit din facturi neachitate in valoare de 18.800 lei. Multumesc.
Exista firme de recuperare creante ., care furnizeaza servicii tip :
-somatii de plata; recuperare debite, executare silita;
-Servicii de colectare de debite ale persoanelor juridice
- Cumparare de creante neincasate
- Servicii de asistenta juridica pentru recuperarea creantelor
Firmele de recuperare de creante cum ar fi de tip SRL cum este in cazul dumneavoastra sant ilegale .In dommeniul de activitate scrie ,,alte servicii '' deci nu specifica express ce activitate isi desfasoara. Eu va sfatuiesc sa-i dati pe mana politiei sau a garzii financiare.Multi recuperatori si-au facut aceste firme asfel incalcand legea societatilor comerciale .
da pe cale civila dar timbrez la valoare.
Da, dar solicitati in cererea de chemare in judecata, plata cheltuielilor de judecata, conform art. 274 alin. (1) C.pr.civ.