avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... supliment
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

supliment

Buna ziua as dori sa intreb cu cate zile trebuie depusă cererea pentru supliment de întoarcere la lucru,? si cu cate zile trebuie sa ma întorc fetița mea pe data de 27 iulie 2018 împlinește 2 ani eu am calculat si ar pica in 24 mai sa ma întorc cu 64 de zile înainte este adevărat va rog trebuie să aflu cei de la primărie nu miau explicat cum trebuie
Cel mai recent răspuns: Cosmina 7 , utilizator 15:55, 11 Martie 2018
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte.

În speță, trebuie sa reveniți înainte de 27.05.2018 la munca.
Astfel, este bine dacă reveniți la data de 24.05.2018.
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc frumos pentru răspuns in sfârșit m-am lămurit cum trebuie nimeni nu știe să-ți explice o zi frumoasă

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creștere copil geo1982ro@yahoo.com geo1982ro@yahoo.com Bună dimineața, vă rog să-mi spuneți și mie dacă nu mă mai întorc la ultimul locul de muncă de unde am rămas în creștere copil și vreau să merg ... (vezi toată discuția)
Reînceperea serviciului după ccc Genzingher Genzingher Momentan sunt in concediu creștere copil,vreau sa stiu daca pot sa ma angajez in alta parte sau trebuie sa ma întorc unde am lucrat inainte de bebe.Cu cate ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie alexa.valcu04 alexa.valcu04 As vrea sa stiu daca mi se acorda stimulent in conditiile in care eu deja m am intors la serviciu la alt angajator decat cel de dinaintea nasterii . daca tatal ... (vezi toată discuția)